YİKÜK

150 Defa okundu /

YURTDIŞI İLİŞKİLER KOORDİNASYON ÜST KURULU ( YİKÜK )

Yurtdışı İlişkiler Koordinasyon Üst Kurulu ( YİKÜK ), İsimli projenin ana hedefi: Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan Türk spor kulüpleri ile istişarelerde bulunacak ve uluslararası ilişkilerde iletişim ve koordinasyonu sağlayacak. Ayrıca yurtdışındaki yetenekli sporcuları tespit edilerek bu sporcuların Türk Milli Takımlarına kazandırılması için çalışılacak. Bu amaç doğrultusunda yurtdışındaki Türk sporcuların istatistiki verileri toplanarak ‘Bilgi Bankası’ oluşturulacak. Dünyanın farklı ülkelerinde temsilcilikler açılarak topluma hizmet vermesi amaçlanıyor.

Yurtdışı Türkleri Sivil Toplum Kuruluşu ( YT-STK ), Kurucu Başkanı, İlhan Değirmenci, tarafından fikren ve şahsen hazırlanmış olan proje, spor alanında çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından kabül görmüş olup, kendi bünyelerinde uygulamaya koyan diğer kurum ve kuruluşlar:

TÜRKİYE KARATE FEDERASYONU

YURTDIŞI İLİŞKİLER VE KOORDİNASYON ÜST KURULU ( YİKÜK ), KURULDU , 26 Kasım 2020

Türk karatesini dünyaya tanıtmak ve yurt dışındaki Türk karatecileri Milli Takım’a kazandırmak amacıyla federasyon bünyesinde Yurtdışı  İlişkiler ve Koordinasyon Üst Kurulu (YİKÜK) kuruldu. Tüzükte kurulun kuruluş amacı, yurtdışı yapılacak çalışmalar ile Türk sporunun ve Türkiye Karate Federasyonu’nun çıkarlarını koruyarak, TKF’nin ve Türk karatecilerin yurtdışında temsilciliğini yapmak olarak açıklandı.( Dip Not: Türkiye Karate Federasyonu internet sitesinden Alıntıdır. )